03-635-9875

חייגו לקביעת תור והתייעצות

054-695-2364

לתורים פרטיים שלחו לנו וואטסאפ

מייל

clinic@beergabel.co.il

רחוב ירושלים 39, קרית אונו

בניין משרדים A קומה 6

בדיקות עזר לאבחון הפרעות תפקודיות ברצפת האגן

הבדיקות האבחנתיות המוצעות הן:

  • מנומטריה (בדיקת לחץ) של החלחולת ופי הטבעת: המנומטריה של פי הטבעת היא בדיקה הקובעת את כוח השרירים ואת רגישותם באזור החלחולת. שני מרכיבים אלה אחראיים על פעולת המעיים. הבדיקה מבוצעת על ידי החדרה של צינורית דקה (בעובי של קשית לשתייה) לחלחולת. מתמרי לחץ בצינורית זו מעבירים את הנתונים לתרשים הדומה לאק"ג שמופיע על צג. ההליך אינו קשור בכאב ונמשך כ-20 דקות.
  • בדיקה על-קולית של פי הטבעת: בדיקה זו משתמשת בגלי קול בתדירות גבוהה (אולטרסאונד) ליצירת תמונות של המבנה האנטומי של פי הטבעת. מתמר חלק בעובי של אצבע מוחדר אל פי הטבעת. בדיקה זו נועדה למפות את הסדקים של פי הטבעת לפני ניתוח ולאתר נגעים, קרעים או צלקות בשריר הסוגר. זהו תהליך בטוח וחסר כאב המבוצע ללא קרינה. ההליך אינו קשור בכאב ונמשך כ-20 דקות.
  • בדיקה על קולית דינמית של האגן: זו בדיקת אולטרסאונד חיצונית, המתבצעת על מנת לאבחן את ההפרעות בהתרוקנות ובשליטה בסוגרים. בנוסף ניתן לראות את השינויים האנטומיים במבנה האגן התחתון. הבדיקה לא כרוכה בקרינה.
  • אלקטרומיוגרפיה (EMG) שטחית: בדיקה זו מודדת את הפעילות החשמלית של פי הטבעת. היא נועדה להדגים אם ההרפיה וההתכווצות של השריר מתבצעות כדרוש. הבדיקה מבוצעת על ידי החדרה של ספוג קטן לתוך פי הטבעת או על ידי הצמדת אלקטרודות קטנות (כמו בביצוע אק"ג) לעור. הבדיקה אינה כרוכה בכאב ונמשכת כ-20 דקות. PNTML – פירוש ראשי תיבות אלה הוא החביון המוטורי הסופי של עצב הערווה, והתבחין נועד לקבוע את תקינות העצבוב של השריר הסוגר. בזמן ביצוע בדיקה רקטלית הבודק מגרה את העצב באמצעות אלקטרודה קטנה המורכבת על אצבעו. התבחין נמשך 10 דקות. הוא אינו כרוך בכאב.
  • פרוקטוגרפיה דינמית: זהו תבחין הבודק את תנועתיות רצפת האגן, תנועות השרירים השולטים בהתרוקנות המעיים ובתנועות של החלחולת ושל פי הטבעת תוך כדי כך. כמות קטנה של בריום מעובה מוכנסת לחלחולת ותוך כדי פליטת הבריום מצולם סרט וידאו. לפני ביצוע הבדיקה מתבקש הנבדק לשתות כוס נוזל. הנוזל מכיל יוד. מי שרגיש ליוד חייב להודיע זאת לבודק ולשתות חומר אחר. בנשים מורחים חומר ניגוד גם בלדן כדי לשפר את הדימות של תנועת החלחולת המתקרבת תוך כדי כך ללדן. גם תבחין זה הוא תהליך לא מכאיב שנמשך 20 דקות. אין לבצע את התבחין הזה כשיש חשד לקיום הריון.
  • מן המעבר במעי הגס: בדיקה שמאפשרת לאבחן מעי עצלן במקרה של עצירות. בבדיקה בולע המטופל כמוסה מלאה בגרגרים המתפזרים לאורך המעי. על ידי צילום פשוט ולא פולשני מודדים את ההתקדמות של סימנים אלו.

איך עליך להתכונן לבדיקות?

1. עליך להביא התחייבות כספית של הגורם המשלם ולהצטייד בדוחות רפואיים קודמים הקשורים לנושא.
2. עליך יהיה לבצע שני חוקנים "פליט". את החוקנים יש לבצע שעתיים לפני הבדיקה. את החוקנים ניתן להשיג בכל בית מרקחת. אין הוראות מיוחדות לגבי דיאטה. רצוי לרשום על גבי נייר את הרגלי היציאות במשך שבועיים הקודמים לבדיקות. יש להגיע למרכז רבע שעה לפני מועד הביקור כדי להספיק לבצע את כל פעולות הרישום. אין צורך בהפסקת טיפול תרופתי קודם כלשהו.

תפקודך לאחר הבדיקות? תוכל/י לעזוב מייד אחרי ביצוע הבדיקות גם ללא מלווה. ניתן לנהוג במכונית

דילוג לתוכן