03-635-9875

חייגו לקביעת תור והתייעצות

054-695-2364

לתורים פרטיים שלחו לנו וואטסאפ

מייל

clinic@beergabel.co.il

רחוב ירושלים 39, קרית אונו

בניין משרדים A קומה 6

קולונוסקופיה

קולונוסקופיה – אנדוסקופיה של המעי הגס

 

קולונוסקופיה היא הליך רפואי הכולל שימוש בצינור דק וגמיש עם אור ומצלמה בקצהו (קולונוסקופ) כדי לבחון את החלק הפנימי של המעי הגס (המעי הגס) והרקטום. קולונוסקופיות מבוצעות בדרך כלל כדי לאבחן ולטפל במצבים של המעי הגס והרקטום, כגון פוליפים במעי הגס, מחלות מעי דלקתיות (IBD) ועוד. קולונסקופיה משמשת גם למעקב אחר הפרעות במעי הגס. במהלך בדיקת קולונוסקופיה, הקולונוסקופ מוחדר דרך פי הטבעת ומתקדם דרך המעי הגס. ההליך נעשה בדרך כלל עם המטופל תחת הרגעה כדי למזער אי נוחות.

הכנה לקולונוסקופיה

ביצוע הקולונוסקופיה מחייב הכנה על ידי דיאטה מתאימה ונטילת תרופות הגורמות לשלשול. הכנה טובה היא תנאי לדיוק האבחנתי של הבדיקה. הרופא יסביר לך הכל בדיוק וייתן לך את ההוראות בעת שיחת הייעוץ. להוראות הכנה לקולונוסקופיה לחץ כאן >>.

בדיקת קולונוסקופיה

משך הבדיקה הוא כמחצית השעה. בזכות האלחוש מובטח שהמטופל לא ירגיש כאבים. בעת הבדיקה יכול הרופא לבצע ביופסיות כדי לשלוח דגימות של הרירית לבדיקה היסטולוגית. במקרה של מציאת פוליפ (מבנה בשרי קטן הבולט מהדופן), הרופא יכרות אותו וישלח לבדיקה במעבדה פתולוגית. למרות שרוב רובם של הפוליפים שפירים, הרי שחלקם יכולים להסתבך ולדמם ובמקרים נדירים אף להפוך ממאירים. מסיבה זו, חובה להסיר פוליפים אלה, מאחר ואין דרך אחרת לדעת לפי המראה שלהם אם אלה פוליפים פשוטים או כאלה שעלולים להסתבך בעתיד. מומלץ מאד לכל מי שמלאו לו 50 לבצע קולונוסקופיה אחת ל-5 שנים.

  לאחר הבדיקה

לאחר הבדיקה נדרשת מנוחה ואפשר לעזוב את המרפאה רק בליווי של אדם נוסף. אסור לנהוג במהלך 8 השעות הבאות. איסור זה הוא מוחלט. הסיבה לכך נעוצה בזריקת ההרגעה התוך-ורידית שפוגעת בכושר הריכוז. ברוב הגדול של המקרים אפשר לחזור לפעילות רגילה כבר למחרת הבדיקה.

ההתוויות

  • הקולונוסקופיה היא התבחין היעיל ביותר לגילוי ממצאים חריגים ברירית המעי הגס. הקולונוסקופיה משמשת בעיקר לגילוי ואבחון של המצבים הבאים:
  • גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ומניעתו
  • אבחון בעיות במערכת העיכול
  • דימום רקטלי, בעיקר בנוכחות אנמיה (מחסר ברזל)
  • מחלת מעיים דלקתית
  • עצירות או שלשול כרוניים
  • קולונוסקופיה טיפולית: כריתת פוליפים, צריבה חשמלית של מקומות מדממים, הרחבת היצרויות, הרחקת גוף זר
דילוג לתוכן